Де взяти 40 тисяч гривень

В усіх цих дій         ствах та обрядах рушники виконували винятково важливі функції, їх символічне призначення – благословляти й охороняти, зберігати пам'ять про близьку людину.

Жюль Верн. П'ятнадцятирічний капітан

А король написав королеві ось що: «Як тільки до тебе з'явиться цей хлопець з листом, [ 676 ] накажи його вбити й поховати. І зроби це до того, як я повернуся додому».

Бердянський державний педагогічний університет

Коли чорт знов пішов із дому, ключниця дістала зі складок спідниці Щасливця, що став мурашкою, і повернула йому людський вигляд.

Географічні рекорди

Ті підбігли до нірки, почали штрикати в неї паличкою, та дарма: Мізинчик залазив усе глибше й глибше, і коли вже зовсім смерклося, [69] мусили чужинці, сердиті, з порожніми гаманцями, йти додому без нього.

Як почула це лиха отруйниця, то аж засичала з люті. І стало їй страшно, так страшно, що вона зрозуміла: той страх її вже ніколи не кине. Спершу вона вирішила не йти на весілля, та потім передумала, бо переконалася, що як не побачить молодої королеви, то не матиме спокою.

Нарешті, за давнім звичаєм, гості, заходячи до хати, знімали головні убори й тричі кланялися покутю, образам і печі. На Волині був звичай замуровувати в глину мурах – "щоб часто перевідували гості". Така велика пошана до хатнього вогнища пов'язана насамперед з віруваннями в те, що піч є живою істотою, духовним оберегом родини. Тому нерідко її порівнювали з матір'ю, годувальницею і гуртівницею, приказуючи: "Добрі речі біля печі" чи "Як піч не згуртує, то лихий запанує".

З давніх часів у будинках мешкають ляльки-домовики, що оберігають будинок від злих духів. У селах оберігає посіви від птахів та худоби городня лялька-опудало. Одягнені такі опудала по-різному: можна побачити ляльку в жіночому вбранні із пов'язаною хусткою або в одязі чоловіка із каструлею на голові замість капелюха.

Схопила їх за руки й потягла до хати. Принесла молока, коржів солодких, яблук, горіхів. Потім чистенько постелила два гарні ліжечка. Гензель і Гретель полягали в ліжечка, і здалося їм, що вони потрапили на небо.

В обов'язки печі входило й пильнувати, аби через комин не проникли чорти та відьми. Коли в печі горить вогонь, нечестивці не здатні пролізти крізь димар.

Якось найстарший з них загнав козу на кладовище, де між могилами росла гарна соковита трава, й пустив пастися. Надвечір, коли вже час було вертатися додому, він і питає козу:

А в хазяїна заїзду було три доньки. Вони побачили гуску і дуже зацікавились, що це за дивина - гуска з золотим пір'ям, і їм захотілося дістати хоч одну таку пір'їну.

Придивляючись до пташок, він помітив, як стара тихенько взяла одну клітку й пішла з нею до дверей. Він прудко кинувся за нею і торкнувся квіткою спершу до клітки, а тоді до старої. Стара втратила свою чаклунську силу, а пташка обернулася в Йоринду. І вона обняла його за шию так гарно, як колись.